Тема.
Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди.
Мета. Удосконалювати вміння самостійно
ознайомлюватись з творчістю письменника.
Продовжити
ознайомлення учнів з красою Шевченківського слова, значенням творчості Кобзаря
для українського народу.
Показати, як шанують його пам’ять,
викликати бажання глибше пізнати
його творчість.
Розвивати пам’ять,
мислення, читацькі інтереси.
Виховувати в учнів любов і шану до
народного поета.
Матеріал до уроку. Портрет Т.Г.
Шевченка, виставка творів поета , на парті “Кобзар”, репродукції художніх творів поета, записи творів на
слова Кобзаря.
Тип уроку. Урок позакласного читання і літературно
музичне вітання.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми уроку
1.Слухання слів І. Франка про Т. Шевченка (зачитує
вчитель).
“Він
був сином мужика і став володарем в царстві духа. Він був кріпаком і став
велетнем у царстві людської культури… Доля переслідувала його в житті, скільки
лиш могла, та вона не зуміла перетворити золото його душі у ржу… Найкращий і
найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і все
розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть
його твори.”
2. Розгадування
кросворда.
- Пригадаємо рядки творів поета, нехай ця радість
поселиться і у ваших серцях.
3.Робота в парах.
- В кожного на партах є кросворд.
- Будете добирати слова до рядочків із творів поета.
- Якщо правильно запишете слова по горизонталі, то по
вертикалі прочитаєте прізвище.
1) Любо, любо стало, … зраділа (пташечка)
2) Світає, край … палає
(неба)
3) Тече … з-під явора
(вода)
4) Зоре моя …, зійди над горою (вечірня)
5) Зацвіла у лузі … калина (червона)
6) Встала й весна, чорну землю … розбудила (сонну)
7) садок вишневий … хати
(коло)
8)
Пишається …, явір молодіє (калинонька)
|
1.
|
п
|
т
|
а
|
ш
|
е
|
ч
|
к
|
а
|
|
|
|
|
2.
|
н
|
е
|
б
|
о
|
|||
|
|
|
|
3.
|
в
|
о
|
д
|
а
|
||
|
|
4.
|
в
|
е
|
ч
|
і
|
р
|
н
|
я
|
я
|
|
|
|
5.
|
ч
|
е
|
р
|
в
|
о
|
н
|
а
|
|
|
6.
|
с
|
о
|
н
|
н
|
у
|
|||
|
|
|
|
7.
|
к
|
о
|
л
|
о
|
||
к
|
а
|
л
|
и
|
н
|
о
|
н
|
ь
|
к
|
а
|
8.
- Чиє прізвище ви
прочитали?
4. Робота над акровіршем
Д. Білоуса .
(Прослуховування вірша за допомогою
інформаційно – компю тернних
засобів.)
Ти мусиш нам
слівце назвати,
Адже умів лиш він
один
Рабів німих так
захищати.
А хто так оспівав,
як він
Садок вишневий
коло хати?
- Зверніть увагу на інтонацію та визначте
жанр вірша.
- Що таке акровірш?
- Акровірш – вірш, у якому перші літери рядків утворюють слово або речення.
- То хто цей співець?
- Правильно. Тарас Григорович
Шевченко .
-
Тема сьогоднішнього уроку позакласного читання “ Тарас
Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди. ” Присвячений урок 200 – х літтю від
дня народження Тараса Григоровича
Шевченка.
- А проведемо його у вигляді літературно-музичної вітальні.
Ми будемо говорити про життєвий та творчий шлях геніального сина українського
народу. Це він мав справді “од Бога і голос, і ті слова”, які
пішли “межи люди”. Навіть в найтяжчі часи в родинах українців зберігались
книги з його творами. А ті, кого лиха доля в пошуках кращого життя гнали на
чужину, разом з Біблією, грудочкою рідної землі везли в ті далекі краї “Кобзар”
Тараса Шевченка.
ІІІ. Робота з виставкою “Кобзарів”.
1.
Бесіда вчителя.
- Перед вами виставка “Кобзарів”
.
- Визначте яких
років видань ці книги?
- Про що це
говорить?
Про всенародну повагу та любов.
2. Демонстрація нового видання “Кобзарик”
-
А
ось найновіше видання для дітей “Кобзарик”. Це
книжка–розмальовка присвячена 200-х літтю з дня народження Тараса Шевченка.
-
Я
пропоную вам всім придбати таку книжечку.
ІV.
Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченко.
-
А зараз послухаємо повідомлення юних журналістів.
-
Школа юних журналістів.
1
– ий учень
9
березня 1814 року в селі Моринцях на Черкащині у бідній кріпацькій хаті Шевченків
народився хлопчик. Батьки дали йому ім’я Тарас.
2
– ий учень
Коли
хлопцеві минув другий рік, всією сім’єю переселилися
до села Кирилівка. Велика була сім’я: батько
Григорій, мати Катерина, Тарасик, три сестри (Катря, Ярина, Марійка), два брати
(Микита і Йосип) і дідусь Іван. Усіх дев’ятеро душ.
3
– ій учень
Коли
Тарасові було 9 років померла його мати, а в 11 років від злиднів і важкої
хвороби помер і батько. Залишився хлопчик сиротою. Тарас дуже хотів читати,
писати малювати.
4
– ий учень
Як
виходила вільна хвилина, хлопчик брав аркуш паперу, недогризок олівця і,
сховавшись в бур’янах, малював усе, що бачив довкола, малював лише чорним
олівцем, бо інших у нього не було.
5
– ий учень
Він
дуже хотів учитися. У сільській школі навчився читати. Потім служив у пана і
той віддав хлопця вчитись на маляра, щоб
мати свого художника.
6
– ий учень
На
життєвій дорозі Тарас зустрів добрих і розумних людей, які побачили в ньому
талановиту людину, викупили з неволі, допомогли з навчанням в Академії
художеств. Ставши вільною людиною в 24 роки, Тарас написав багато поетичних
творів, які увійшли до збірки “Кобзар”.
V. Доповнення, розширення, поглиблення
читацького досвіду учнів.
1. Хвилинка поезії.
а)
бесіда
-
Перед вами, діти, лежить “Кобзар”. Ви вже відкривали сторінки цієї дивної книги,
захоплюючись поетичним словом її автора. Прочитайте твори, які ви підготували.
А хто буде читати
поезію нам допоможе розсиланка слів і складів.
“з-під, вода,
Тече, явора”;
“край, палає,
Світає, неба”;
“калина, у лузі,
Зацвіла, червона”;
“тринадцятий,
Мені, минало”;
“землю, Встала,
сонну, весна, чорну, розбудила”;
“жна Кня”;
-Про який твір почули вперше? (“Княжна”)
- Поема “Княжна” – це один із перших творів написаних Кобзарем у
засланні. Цей великий твір розпочинається пейзажем “Зоре моя
вечірня…”
в) слухання
запису пісні “Зоре моя вечірня…”
на музику Я.
Степового.
-Послухайте цю
пісню на слова Т. Шевченка, яка стала народною .
г) читання уривка поеми вчителем
- В поемі Т. Шевченко звертається до зорі ,
якими словами?
VI. Продовження опрацювання поеми“Княжна”.
- А зараз
продовжимо читання поеми
- Але перш проведемо словникову роботу .
1). Словникова робота
- Прочитайте кожну
колонку слів на одному диханні
сам Бог
ило диво
шні неначе
сади Україні
серце Дніпром
стоять широколисті
- Прочитайте усі
іменники .
- В якому слові
“сховалось” два слова?
- Поясніть правопис
слів, написаних з великої букви .
2). Повторне (мовчазне) читання вірша учнями
- Прочитайте уривок
і подумайте в яку пору описане село?
- Чому ви так думаєте?
3). Аналіз змісту. Робота над порівняннями в групах.
- Які почуття
охопили поета при згадці про українське село?
- Як поет описав
село?
- Що росте біля
села?
- Які порівняння
вжив поет? Прозвітуйте в групах.
- Прочитайте
останній рядок вірша.
-
Що ним хотів сказати поет?
-
Який малюнок ви б намалювали?
-
Ми прочитали тільки уривки, решту ви будете вивчати у старших класах, бо це
глибокий філософський твір.
VII. Шевченко
художник.
а)
– Природа щедро наділила кріпацького сина не лише поетичним даром, а й талантом
художника.
Розгляд та
обговорення репродукції Шевченка “Автопортрет” 1840 р.
- Хто впізнав
людину, яка дивиться на нас із глибини часу?
- Що означає слово
“автопортрет”?
-
Яким ви бачите поета? (молодим, добрим, розумним)
-
Що виражають очі? (печаль, біль)
-
Високе чоло свідчить про глибокий розум.
-
І багато інших картин намалював Шевченко
в) Хвилинка
ерудита( на слайдах)
До
нас дійшло близько 1200 акварелей, малюнків олійною фарбою, олівцем. Роботи Т.
Шевченка виставлялися на академічних виставках. За значні успіхи у гравюрі
Шевченкові було присвоєно звання академіка.
Така
людини, такий геній, а прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві,
10 років мучився у солдатській неволі та засланні і лише 13 років був вільною
людиною.
Трагічною
була доля Шевченка. Та його життя було, як зірка: яскраво запалала, але швидко
погасла. Та сяйво його творів палає і зараз.
VIII. Письменники і поети про Шевченка.
-
Багато
письменників, поетів присвятили свої твори генію слова.
(Діти розказують напам’ять)
Ми
чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
І
голос твій нам душі окриля.
Витає
в новій красі, забувши лихоліття,
Твоя,
Тарасе, звільнена земля…
В. Симоненко
Ти,
як небо, став широкоплечо
Над
літами, що упали в грузь:
Віку
двадцять першого предтечо,
Я
до тебе одного молюсь.
Д. Павличко
Твої
пісні нас кликали в бою,
До
перемог вели нас за собою.
Ми
огненну поезію твою
Взяли
собі в житті за світлу зброю.
В. Сосюра
Спом’янімо
ж, пане-браття,
Святого
ми нині
Не
вмерлого, а живого, -
Бо
слово не гине.
Ю. Федькович
Благословен
той день і час,
Коли
прослалась килимами
Земля,
яку сходив Тарас
Малими
босими ногами
М. Рильський
IX. Вивчення скоромовки.
-
Яка
мусить бути великою любов до генія слова, щоб навіть написати скоромовку.
М. Щербань склав скоромовку. Плакат
Шевченко – наша
слава,
Наш пророк і наш
співець,
І за волю, за
державу
Богом даний нам
борець.
-
Прочитайте
мовчки самостійно
-
Прочитайте
блискавкою
-
Вивчіть
напам’ять.
X. Творча робота.
Склади прислів’я.
|
-
Шевченко
Тарас наче …
зорі
-
Шевченкові
твори сяють мов … сонце
для нас
-
Шевченків
“Кобзар”
– то для народу … не забудем
-
Ми
Шевченка славить будем і ніколи …
великий удар
XI. Підсумок уроку.
-
Народ
шанує Т. Шевченка.
Дорослі і діти люблять читати “Кобзар”.
Історія, яку я
хочу вам розповісти уже стала легендою.
Три дівчини – сирітки закінчили читати “Кобзар”, витерли білими
хустинками сльози і задумались.
Старша сказала:
- Якби я була багатою, то виткала б з чистого золота і
срібла великий килим і накрила могилу Тараса Григоровича.
- А якби я була б багатою, - говорить середня дівчина, -
я б усю Чернечу гору, де могила “Кобзаря”, тополями, калиною засадила, чудовими
квітами всіяла.
Третя ж
наймолодша, мовила:
-
Якби
я була б багатою, то купила б мільйон “Кобзарів”
і в кожну бідну хату дала.
- Отже, прагнення якої дівчини вам сподобалось найбільше?
- Чому?
- І ви зробіть подарунок Тарасу Григоровичу, придбайте
“Кобзар” у свою родину, хто ще немає.
XII. Домашнє
завдання.
-
Прочитайте
з батьками хоч один вірш із “Кобзаря”.
-
Розкажіть про наш
урок
Гривнак Г. Я., Михальчук Г.В.,
вчителі початкових класів
Бережанського району
Немає коментарів:
Дописати коментар